30 Ülke Siber Suçla Mücadele için Güçlerini Birleştiriyor

30 farklı ülke, Amerika Birleşik Devletleri’nin yaptığı yeni açıklamaya göre siber suçu durdurmak için bir araya gelecek. Kripto para alanında gerçekleşen saldırılar, bu güç birliğinin en önemli sebeplerinden biri olarak aktarılıyor.

Son yılların en büyük problemlerinden biri olan siber suç, hemen hemen internetin bulunduğu her noktada mevcut. Amerika Birleşik Devletleri’nin yaptığı en yeni açıklamaya göre bunun önüne geçmek için yeni bir adım atıldı.

Paylaşılan bilgilere göre Amerika başta olmak üzere 30 farklı dünya ülkesi, güçlerini siber suçla mücadele için birleştirecek. Kararların alınmaya başlayacağı ilk toplantının tarihi ise netleşmeye başlamış durumda.

Beyaz Saray

İşte Siber Suçla Mücadelenin En Yeni Adımı

Doğrudan ABD Başkanı Joe Biden tarafından paylaşılan bilgilere göreyse ilk görüşme ekim aynın sonunda gerçekleşecek. 30 dünya ülkesinin tam listesi paylaşılmazken son aylarda siber suçlarla gündeme çokça gelen Türkiye’nin de bu isimler arasında bulunduğu düşünülüyor.

Pandemi döneminde popülaritesini arttıran kripto varlık hırsızlığının engellenmesi önemli konu başlıklarından biri olarak değerlendirilmekte. Oldukça geniş olan siber suç dünyasında ilk odaklanılacak noktanın ise kripto paralar olduğu tahmin ediliyor.

“30 dünya ülkesini siber suçla mücadele için bir araya getirmemizdeki en büyük amaç, ülkelerin kendi mücadele birimlerini buluşturarak güçlendirmek. Kripto paranın yasadışı kullanımının önüne geçmek de konu başlıklarımızdan bir tanesi.

-Jake Sullivan, Amerika Birleşik Devletleri Ulusal Güvenlik Danışmanı

  • Share:

Error: Contact form not found.