Ağ İşlevi Sanallaştırması (NFV) Nedir?

Bilişim Çözümleri

Donanım bazlı network bileşenlerinin oluşturduğu bir ağda, yeni bir ağ servisinin eklenmesi yeni bir donanım, bu yeni donanım için yer ve enerji gibi gereksinimlerin yanı sıra ağa entegrasyon gibi kritik işlemleri de zorunlu kılmaktadır. Yenilenmenin ve gelişimin hızlı cereyan ettiği bir saha olan network dünyasında teknoloji sık sık yenilendiği için donanımsal cihazlara yapılan yeni servis yatırımlarının getirisi de düşük kalmaktadır. Ağ Fonksiyonlarını Sanallaştırma bu problemlere bir çözüm olarak geliştirilmiş, sanallaştırma teknolojisini kullanan bir ağ mimarisidir. NFV teknolojisi, ağ fonksiyonlarının soyutlaştırılarak – yeni bir donanım kurulumuna gerek olmadan ihtiyaç duyulduğu her an farklı lokasyonlarda dağıtımının yapılmasını sağlayacak şekilde – yazılım ortamına geçirilmesini hedeflemektedir. NFV, ölçeklenebilir ve otomatize yeni ağ servislerinin hızlı bir şekilde geliştirilebilmesi için bulut ve sanallaştırma(virtualization) teknolojilerini kullanmaktadır.

Ancak NFV tam olarak nedir ve daha açık, birleştirilmiş, paket tabanlı ağları etkinleştirmeye yönelik mevcut endüstriye nasıl uyar? Temel bilgilerle başlayalım.


Peki Ağ İşlevleri Sanallaştırması Tam Olarak Nedir?

Ağ İşlevi Sanallaştırması veya NFV, güvenlik duvarı veya şifreleme gibi işlevleri özel donanımdan ayırıp onları sanal sunuculara taşıyan, ağ operatörleri için maliyeti düşürmenin ve hizmet dağıtımını hızlandırmanın bir yoludur.

Servis sağlayıcılar, pahalı özel donanım kurmak yerine, ağ işlevlerini gerçekleştiren sanal makineleri çalıştırmak için ucuz anahtarlar, depolama ve sunucular satın alabilir. Bu, birden çok işlevi tek bir fiziksel sunucuda toplayarak maliyetleri düşürür.

Bir müşteri yeni bir ağ işlevi eklemek isterse, hizmet sağlayıcı bu işlevi gerçekleştirmek için yeni bir sanal makineyi çalıştırabilir.

Örneğin, ağ şifrelemesini etkinleştirmek için ağ genelinde yeni bir donanım aracı dağıtmak yerine, şifreleme yazılımı standartlaştırılmış bir sunucuya veya ağda zaten bulunan anahtara dağıtılabilir.

Ağ işlevlerinin bu şekilde sanallaştırılması, ağ operatörleri için ayrılmış donanım araçlarına bağımlılığı azaltır ve tüm ağ genelinde gelişmiş ölçeklenebilirlik ve özelleştirmeye olanak tanır. Sanallaştırılmış bir ağdan farklı olarak NFV, tüm ağ yerine yalnızca ağ işlevlerini boşaltmaya çalışır.

Ağ İşlevleri Avantajları Nelerdir?

NFV, ağ işlevlerini endüstri standardı donanım üzerinde çalışabilen ve operatörün ağı içindeki herhangi bir yerden yönetilebilen yazılımlara boşaltarak ağları dağıtmak ve yönetmek için özel donanıma olan ihtiyacı azaltır.

Ağ işlevlerini donanımdan ayırmak, ağ operatörü için aşağıdakileri içeren sayısız fayda sağlar:

Ağ donanımı için gerekli alanın azaltılması
Ağ güç tüketiminin azaltılması
Azaltılmış ağ bakım maliyetleri
Daha kolay ağ yükseltmeleri
Ağ donanımı için daha uzun yaşam döngüleri
Azaltılmış bakım ve donanım maliyetleri

  • Share:

Error: Contact form not found.