NAKIVO : 1 Numaralı Fidye Yazılımı Koruması

Fidye yazılımı, günümüzün en tehlikeli bilgisayar virüsü türlerinden biridir. Bilgisayarları etkileyen ve dosyalara erişimi engelleyen kötü amaçlı bir yazılım türüdür. Herhangi bir kullanıcı, dosyalarına erişimini kaybettiğinde, dosyalarına erişiminin engellendiğine ve dosyalarına yeniden erişim elde etmek için para ödemeleri gerektiğine dair bir bildirim alır. Talimatlara genellikle engellenen dosyalar hakkında bilgi veren bir mesaj eklenir. Fidye fiyatı ise yüzlerce hatta binlerce ABD doları arasında değişir.

Şifrelenmiş dosyaların ücreti ödendikten sonra bile bu dosyaların geri yükleneceğinin bir garantisi yoktur. Saldırganlar, anonim ödeme sistemleri ve Bitcoin gibi kripto para birimleri kullanır ve ödemenin izini sürmek ya da saldırganın kimliğini tespit etmek maalesef çok zor, hatta imkansızdır.

Dünya genelinde kuruluşlar ve bireysel kullanıcılar, son yıllarda fidye yazılımlarının bir sonucu olarak milyonlarca dolar ve  veri kaybetti. İyi haber ise bu veri kaybı risklerini azaltmak, fidye yazılımının olumsuz etkilerini en aza indirmek ve olası fidye yazılımı saldırılarına hazırlıklı olmak mümkündür. Kapsamlı bir yedekleme çözümü olarak NAKIVO Backup & Replication, her boyuttaki işletme için güvenilir fidye yazılımı koruması sağlayabilir.

Fidye yazılımı önleme yazılımı önemli bir ilk adım olsa da tek başına yeterli değildir. Güvenilir ve esnek bir yedekleme çözümü uygulamanız için, lokal ağınızdaki güvenlik prosedürleri de çok önemlidir. NAKIVO, çok çeşitli yedekleme, replication ve kurtarma seçenekleri sunarak, işlemlere hızla devam etmenizi ve fidye yazılımı tarafından kilitlenen verileri kurtarmanızı sağlamaktadır.

Nakivo’nun Fidye Yazılımına Karşı Temel Özellikleri

Güvenilir Yedeklemeler – Anında kurtarma için tüm iş yükleriniz için artımlı, uygulamaya duyarlı yedekler oluşturun.

Birden Çok Hedef -Yedekleri lokal ağınızda, dışarıda, teyp üzerinde veya bulutta depolayarak 3-2-1 stratejisini uygulayın.

Anında Yedekleme Doğrulaması-Başarılı ve hızlı fidye yazılımı kurtarmasını sağlamak için yedeklerinizi anında test edin.

Değişmez Yedekleme Verileri-S3 Object Lock işlevini kullanarak Amazon S3’teki yedeklerinizi değişmez hale getirin.

Anında ve Tam Kurtarma-Full VM makineleri veya dosyaları, klasörleri ve uygulama nesnelerini tekilleştirilmiş yedeklemelerden anında geri yükleyin.

Otomatik Olağanüstü Durum Kurtarma-Yük devretme ve yeniden çalıştırmayı otomatik olarak başlatmak ve sürekli kullanılabilirliği sağlamak için sanal makine kopyalarını kullanın.

Neden Fidye Yazılımı Koruması için NAKIVO  Seçmelisiniz?

Düzenli uygulanan yedeklemeler, iş verilerinizin fidye yazılımından korunması ve saldırının sonucu ne olursa olsun verilerin kurtarılmasını sağlamak için hayati öneme sahiptir. Fidye yazılımı saldırdığında, tüm makineleri veya dosyaları ve nesneleri yedeklemelerden geri yükleyebilir ve işlemleri hızla sürdürebilirsiniz. Sanal, fiziksel, bulut, SaaS ve hybrid iş yükleri için görüntü tabanlı, uygulamaya duyarlı, artımlı yedeklemeler gerçekleştirmek için NAKIVO Backup & Replication’ı kullanabilirsiniz. Microsoft Exchange, Active Directory, Microsoft SQL, Oracle Veri tabanı ve SharePoint Sunucusu gibi uygulama ve veri tabanlarının tutarlılığını sağlarken iş yükleriniz için 4.000’e kadar kurtarma noktası oluşturabilir ve yedeklerinizin en son kopyasını içermesini sağlayarak fidye yazılımı kurtarma işlemleri sırasında minimum veri kaybını garantiler.

Amazon S3’te depolanan yedeklemeler için ekstra fidye yazılımı koruması sağlar. Amazon S3’e Yedekleme kullanılırken çözüm, S3 Nesne Kilidi işlevini yedekleme verilerinizi depolayan paketlere uygulamanıza olanak tanır. Yerleşik S3 Object Lock desteği ile yedeklerinizi değişmez ve dolayısıyla fidye yazılımlarına karşı güvenli hale getirebilirsiniz.

NAKIVO Backup & Replication ile iş sürekliliği, VM’lerinizi uzak bir konuma kopyalamanıza ve bir fidye yazılımı saldırısından sonra bile işletmenizin her zaman kullanılabilir olduğundan emin olmanıza olanak tanır. Güvenilir fidye yazılımı korumasını ve sanal ortamınızın neredeyse anında kurtarılmasını sağlamak için NAKIVO Backup & Replication, bir hedef ana bilgisayarda kaynak VM’lerinizin orijinal kopyalarını oluşturabilir ve saklayabilirsiniz.

NAKIVO Backup & Replication ile site replication,  işlevini kullanarak yedeklerinizi site dışı depolamaya veya doğrudan buluta kopyalayabilir ve sistemlerinize fidye yazılımı bulaştığında işletmenizin hızlı bir şekilde tekrar çalışır durumda olmasını sağlayabilirsiniz. Amazon S3, Azure veya Wasabi gibi genel bir buluta yedek kopyalar göndererek tek bir hata noktasını ortadan kaldırır.

Herhangi bir felaket senaryosu durumunda sürekli kullanılabilirliği sağlamak için replication ve felaket kurtarma (DR) planlaması çok önemlidir. NAKIVO Backup & Replication, DR düzenleme ve otomasyonu için size yerleşik Site Recovery işlevselliği sağlar. Sadece birkaç tıklama ile bir fidye yazılımı saldırısından sonra minimum kesinti süresi için, hızlı bir şekilde ikincİ sitenize geçiş yapabilir ve fidye ödemeden iş faaliyetlerinizi hızla devam ettirebilirsiniz. Site Recovery işlevi, BT altyapınızın 7/24 kullanılabilirliğini sağlayarak tüm kurtarma sürecini otomatikleştirmenize ve düzenlemenize olanak tanır.

Nakivo anında yedekleme ile, verilerinizi düzenli olarak yedekleyerek herhangi bir felaketten kurtulma yoluna sahip olacağınız anlamına gelir. Sonuç olarak bir fidye yazılımı saldırısı, veri kaybından tutunda  ticari itibarın zarar görmesine kadar birçok soruna neden olabilir. Bu nedenle en iyi yaklaşım, fidye yazılımı olaylarının meydana gelmesini nasıl önleyeceğinizi ve fidye yazılımı koruma stratejilerinizi nasıl geliştireceğinizi öğrenmektir.

Bu konuda NAKIVO Backup & Replication size, yedekleme performansınızı artırarak, veri kurtarılabilirliğini sağlayan ve fidye yazılımı kurtarmayı geliştirebilen verimli ve güvenilir bir veri koruma çözümü sunar.

  • Share:

Error: Contact form not found.