Veri Yedekleme

Veri Yedekleme

Yedekleme, verilerinizin kopyalarını depolama alanınızdaki dosyalardan ayrı fiziksel veya bulut konumlarında tutma uygulamasıdır. Voo IT Solutions, veri depolama ve yedekleme uygulamaları sayesinde, donanım arızası, doğal afet veya dosya bozulması nedeniyle verilerinizi ve araştırmalarınızı korunmasına yardımcı olur.

Yedeklemeler, veri yönetimi stratejinizin önemli bir bileşenidir. Düzenli yedeklemeler; donanım arızası, yazılım veya ortam hataları, virüsler veya bilgisayar korsanlığı, elektrik kesintisi, hırsızlık ve hatta insan hataları nedeniyle hasar veya kayıp riskine karşı koruma sağlar. Sık sık yedekleme yapmak önerilmektedir.

Giderek dijitalleşen bir iş ortamında, veri yedekleme bir kuruluşun hayatta kalması için hayati önem taşımaktadır. Veri kaybının en yaygın nedenleri donanım / sistem hatası (%31), insan hatası (%29) ve virüsler ve fidye yazılımlarının (%29) kötü amaçlı yazılımlardır. Gartner’a göre oluşabilecek kesinti maliyeti ise bir işletmeye ortalama dakikada 5.600 $ ‘dır.

Verilerin yedeklenmesi manuel veya otomatik olarak yapılabilir. Manuel yedekleme yapıyorsanız, verilerinizi ne sıklıkta yedeklemeniz gerektiğini belirlemelisiniz. Verilerinizi ne sıklıkta yedeklemeniz gerektiğini belirledikten sonra, bunu düzenli olarak yapmak için bir program ayarlamanız gerekir. Verilerinizi yedeklemek, her seferinde her veri parçasının yedeklenmesini gerektirmez. Artımlı yedekleme yapabilir veya yalnızca son yedeklemeden bu yana değiştirilen veya eklenen dosyaları yedeklemeyi seçebilirsiniz. Artımlı yedeklemeler, tam yedeklemeden daha az zaman ve depolama gerektirir.

Verilerinizin nasıl ve nerede saklanacağını seçerken dikkat edilmesi gerekenler:

1
Veri Koruması
Verilerin bütünlüğünü, verilere erişimi ve verileri tutan sistemi korumalısınız.
2
Gizli veya Kısıtlı Veriler
Verileriniz hassasiyet derecesini bilmeniz ve buna göre gerekli önlemeleri almalısınız.
3
Erişim Kolaylığı
Verilere kolayca erişebilmek ne kadar önemlidir? Hemen erişilebilir olması gerekiyor mu?
4
Veri Hacmi
Ne kadar veri depolamanız gerekiyor? 5MB, 5TB, 5PB
5
Ağa Bağlı, Bulut veya Masaüstü
Hangi seçenek sizin ve verileriniz için en uygunudur? Kurumsal yönergeleri veya kısıtlamaları var mı? Bölümünüz veya kurumunuz depolama alanı sağlıyor mu? Gibi soruların yanıtına göre seçeneğinizi belirlemelisiniz.
[contact-form-7 404 "Bulunamadı"]